Chociaż współdzielenie przestrzeni do pracy może kojarzyć się z dyskomfortem i brakiem prywatności, często jest to jedyne rozwiązanie dla przedsiębiorców, których nie stać na wynajem gabinetu lub biura. Wyjaśniamy, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, decydując się na pracę w przestrzeni coworkingowej
Czy korzystanie z przestrzeni coworkingowej musi wiązać się z hałasem i brakiem prywatności? Nie zawsze. Powierzchnie coworkingowe urządzone w przemyślany sposób mogą sprzyjać pracy i być dobrą alternatywą dla pracy zdalnej. Jakie kwestie sprawiają, że coworking nie jest przykrym doświadczeniem, a wręcz motywuje do działania?
Miejsce, w którym chce się pracować
Wiele firm oferujących przestrzenie coworkingowe na wynajem nie skupia się na zapewnieniu dobrych warunków, ale na jak najlepszym zagospodarowaniu miejsca. Skutek? Najemcy mają do dyspozycji rzędy biurek, które bardziej przypominają call center, niż miejsce, które pozwalałoby na efektywną pracę.
Jak się okazuje, przestronność jest kluczowa. Nie chodzi jedynie o spełnienie wymogów BHP ściśle określających minimalne wymiary blatu biurka i powierzchnię, jaka powinna przypadać na jednego pracownika, ale również o odpowiednią aranżację przestrzeni. Gwarantuje to nie tylko swobodę i ergonomię, ale przede wszystkim zachowanie prywatności i pracę w komfortowych warunkach.
Chociaż „otwarte biura” miały z początku usprawnić pracę, a głównym założeniem było maksymalne ograniczenie prywatności na rzecz lepszej i sprawniejszej komunikacji, obecnie odchodzi się od tego modelu. Pracownicy nie siedzą już twarzą w twarz, a na każdą osobę przypada więcej przestrzeni, niż w przypadku pierwotnego, amerykańskiego modelu.
Decydując się na wynajem biurka w coworkingu, najlepiej wybrać przestronne biuro – na jedną osobę powinno przypadać co najmniej trzynaście metrów sześciennych wolnej objętości pomieszczenia. Równie ważny jest dostęp do światła dziennego – przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem męczy wzrok i może powodować problemy ze skupieniem.
Must have: przestrzenie, w których możesz się zrelaksować
Niewiele biur na wynajem oferuje możliwość korzystania z przestrzeni wspólnych. W Biznes Zone najemcy mogą odpocząć od pracy w strefach relaksu. Nie muszą też martwić się znalezieniem miejsca, w którym spędzą przerwę lunchową – każda osoba korzystająca z coworkingu może poczęstować się kawą lub herbatą i zjeść posiłek w przestronnej części jadalnej.
Większe oddziały Biznes Zone zostały wyposażone w kabiny akustyczne, które pozwalają na odbycie prywatnej rozmowy lub spotkania z kontrahentem. Jeśli konieczne jest zorganizowanie spotkania dla większej liczby osób, najemcy mogą skorzystać z sal konferencyjnych wyposażonych z niezbędne sprzęty.
Możliwość korzystania z przestrzeni wspólnych nie powinna być benefitem, ale standardem – zmuszeni do siedzenia w konkretnym miejscu przez wiele godzin szybko odczujemy zmęczenie. Przed podpisaniem umowy warto upewnić się, że w wybranym przez nas biurze znajduje się strefa ciszy lub relaksu, w której będziemy mogli zebrać myśli i odpocząć od pracy.
Przestrzeń coworkingowa — tu możesz pracować efektywnie!
Udowodnione zostało, że obecność innych osób w miejscu pracy pozytywnie wpływa na naszą produktywność – gdy czujemy się obserwowani i oceniani przez innych, efektywniej wykonujemy swoje obowiązki. Zjawisko to nazywa się facylitacją społeczną. Jeśli więc mamy problem ze skupieniem się na obowiązkach służbowych, praca na open space może okazać się rozwiązaniem, które ten problem zniweluje.